Olvass a sorok között! - Nyár a szőlőben

/ 2021. 06. 30.

A nyár a legizgalmasabb időszak a szőlő életében, hiszen ilyenkor történnek a legjelentősebb változások a leendő borral. Többnyire olyan dolgok, amik nagyban meghatározzák az azévi bortermés sorsát és minőségét. Ilyenkor a borász egy percre sem állhat meg…

Ahogy beköszönt a nyár, a szőlő intenzív növekedési szakaszba lép, június közepéig pedig kifejlődik hajtásrendszerének 60%-a, majd virágba borul. A tenyészidőben minden egyes mozzanat számít: a döntéseink befolyásolják a tőke fejlődését, hozamát, végeredményben a termés minőségét. Ilyenkor a hajtásválogatással (virágzás előtt) még helyreállítható a termőegyensúly, a szőlő zöldmetszésére pedig azért van szükség, hogy a túlzott lombnövekedés ne menjen a termés rovására. A levelek ritkítása később is aktuális, hiszen a fürtöknek elegendő napfényre van szükségük az éréshez, ráadásul a szellős lombfalat - melynek kialakításában a kötözés is segítségünkre lesz -, eleve könnyebb megvédeni a kórokozóktól, például a peronoszpórától és a lisztharmattól. Utóbbiak ellen folyamatosan készenlétben tartjuk a megfelelő permetező és porozó szereket.

Nemcsak a leveleket, de a támberendezés fölé nővő és a hónaljhajtásokat is folyamatosan „kordában kell tartani”, az idő előrehaladtával pedig a földre lógó fürtöket is fel kell kötni. Amennyire fontos a növény föld feletti részeinek ápolása, annyira lényeges a gyökérzet munkájának megkönnyítése. Ezért a kapálás, sarabolás sosem állhat meg, hiszen gyommentes, porhanyós és laza talajra van szükségünk ahhoz, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű szőlő teremjen. A jó gazda mindig előre gondolkodik, ezért zöldoltásokat készítünk a tőkehiányok pótlására, és megkezdjük az eszközök előkészítését a szüretre. Ami tulajdonképpen már július végén kezdetét veszi a korai fajták (pl.: Irsai Olivér) szedésével…

A nyár feladatai a szőlőben:

  • A hajtások kezelése - csonkázás, hónaljazás, hatásválogatás
  • A levélzet kezelése - zöldmetszés
  • A talaj karbantartása - kapálás, sarabolás
  • A termés biztosítása - kötözés, permetezés
  • Felkészülés a szüretre - a megfelelő eszközök előkészítése